ďťż

Zavody

Cestovani

Recenze

Novinky

Technika

Moudrosti

Pravidla

Profily

Bazar
Moduly
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Fórum
· Galerie
· Hledání
· Kalendář akcí
· Ke stažení
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Poslat příspěvek
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Shop
· Sidebar
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Tvůj účet
Náhodně vybrané obrázky z galerie

cfor_orpoint_09.JPG
cfor_orpoint_09.JPG

melnik_0404_10.jpg
melnik_0404_10.jpg

0916 We and the Rabagos.JPG
0916 We and the Raba ...

show73.jpg
show73.jpg

Photo Gallery
Categories Menu
· Všechny rubriky
· ARO
· Bohemia Off-road
· CFOR
· Cross Country
· Čtení na pokračování
· Dakar
· Desetiboj 2004
· ETT
· Jak na to?
· Jeep
· Koupím
· LamaKlub
· Libros Cup
· Maratony
· MČR OFF ROAD
· Niva Klub
· Nord Cup
· Offroad
· Offroad Jamboree
· Offroad Libouchec
· Offroaders
· Ostatní
· Pohár konstruktérů
· PR článek
· Prodám
· Profily
· Samurai
· Survival
· Technika
· Test
· Tiskové zprávy
· Toyota
Kdo je on-line
V tuto chvíli je 161 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee

Autor: luke - Pondělí, 24.04. 2006 - 07:33:03
Téma: Technika
Harley

nám napsal(a): Tak jsem začal konečně upravovat.Sice jsem pro některý nezačal tím správným offroadovým stylem ale pro mě je tohle důležitější a i na tamto dojde!Já považuju základ po koupi auta udělat několik úkonů. Jednak je to výměna náplní, opravy nebo odstranění drobnějších nedostatků, třeba nový světla nebo blinkry, aby pěkně zářily nebyly "slepý", no a pak vyčištění motoru a výměna svíček, kabelů k nim, víčka rozdělovače a palce. To je takovej hrubej a povinej základ.

 

Dál hned nastupuje výměna vzduchovýho filtru za K+N buď vložku nebo komplet sání. Já v tomhle případě zvolil komplet sání od týhle firmy. Jednak jsem podobný ale vlastní výroby měl na předchozím XJ a za další - velice mě překvapily grafy z motorový brzdy, kde byl měřenej tenhle motor s origo sáním a pak s K+N FIPK kitem. Sice na grafu nebyl motor 5.9, ale jeho menší verze 5.2. Motory to jsou identický, akorát 5.9 je převrtaná a s větším zdvihem. Ale oba mají stejný sání, filterbox i vstup do něj.

Takže jestli volnější sání K+N pomohlo menší 5.2 se líp nadechnout a podle grafu jí to přineslo 26Hp(!), jestli né víc, tak aspoň stejně to muselo zákonitě přispět větší 5.9, která má už s fabriky "volnější" vejfuk a který origo sání musí bránit ještě víc.

No, je v podstatě jedno kolik to má přinést koní, i udávanejch a garantovanejch 26Hp je dost a i kdyby to byla s toho jen půlka, tak jsem velice spokojenej, protože vzhled sání, prací možnost filtru a i snížení spotřeby jsou všechno faktory, který mě zajímaj.

Takže jsem zašel do firmy Riegger na Proseku, která je zastoupením K+N a objednal tam kit na tenhle motor. Skladem ho neměli a musel se objednat. Za asi deset dnů mi volali, že tam na mě čeká dáreček.

 

Krásná červená krabice a v ní ta paráda! Všechny potřebný díly, šroubky a podrobnej návod s fotkama.
Výměna je celkem jednoduchá, starý vymontovat a nový namontovat, vše podle návodu a za asi 1.5h je všechno na svým místě a připravený na test.
Po nastartování je akorát slyšet pořádný hučení jak v piliňáku Very Happy , jak si to seje vzduch a fouká do toho oddech motoru. Při jízdě jde motor volněji do otáček, akcelerace od 2.5-3tis. je brutální a podle počítače jsem v městským provozu zaznamenal o 1L nižší spotřebu! A to hlavní potenciál tohoto sání je až od těch 2.5tis., do kterejch se ve městě vůbec nedostanu.
 


Jediný negativum je, že jsem musel ořezat tepelnou izolaci na haubně, nad sáním, neboť byly spolu v kontaktu a trochu se mi nelíbí ta těsnící gumička mezi tělem klapky a sáním. Má tendenci se deformovat a vylejzat. To ale nějak dořeším. Taky není zrovna hezký, když se sundá filterbox, tak pod ním je díra ven do blatníku. Normálně to kryje filterbox ale teď je nad tou dírou holej filtr! Možná to tudy saje víc vzduchu, ale rozhodně praktický to není a tak jsem tu díru zakryl a nechal přístup k filtru jen zkrz mřížku masky vedle světla.
Takže závěrem, velice úspěšná změna a hned je veseljší pohled pod haubnu. Very Happy

 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Související odkazy
· Více o tématu Technika
· Další články od autora luke


Nejčtenější článek na téma Technika:
Jak používat automatickou převodovku - Miroslav Vejman, usmotors.cz

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee" | Přihlásit/Registrovat | 26 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: lv5 (lv66589@gmail.com) - Středa, 02.11. 2011 - 08:46:54
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
louis vuitton outlet [www.uulouisvuittonoutlet.org],welcome to buy urban louis vuitton on our online shop.discount price is our special offer, durability and high quality is our promise.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: lv5 (lv66589@gmail.com) - Středa, 02.11. 2011 - 08:55:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
coach outlet [www.gadcoachoutlet.org] handbags's special design and fashion is certainly and so eye-catching, I hope you are able to get much more attention towards the Cheap Coach Crossbody.The Bags that you can buy in coach outlet online [www.gadcoachoutlet.org] tend to be affordable, feel comfortable knowing that they are simply promoting traditional Coach Handbags.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: lv5 (lv66589@gmail.com) - Středa, 02.11. 2011 - 09:05:14
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
coach outlet [www.coachhoutletss.net] has always been simple,durable style features to win consumers.The products are more flexible,with easy bleaching,wear characteristics,and simply use a damp cloth.If you desire to go to coach factory outlet [www.coachhoutletss.net], but have no idea in which to go, you can research online. It is no doubt that there is drastically information and details about it for the reference.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: lv5 (lv66589@gmail.com) - Středa, 02.11. 2011 - 09:12:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Welcome to the coach factory outlet [www.coachfactorysoutlett.org] store and Enjoy Shopping Here! We promise all the customers to have the superior qualities and low prices.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: helen (2267041403@qq.com) - Pátek, 04.11. 2011 - 07:55:30
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
ll cost you economically.Will we listen to a person sigh as well as change the mind away? Have you considered the actual huge number of Religious L replica gucci [www.gucci-replica-bags.co.uk] this device consist of an automated jaw-locking program and place indexing by spring balls.This yr. you are able to current the adore of one swiss replica watches [www.replicawatches0.co.uk] urate. Even if this could just be short-term, however to some extent do not all of us reside in the actual digital globe, far through actuality. Ho uk replica watches [www.cheapsaleuk2.org.uk] ell as colour of the actual to, such as the dark crocodile, the red ostrich along with a dark silk.There isnt any additional tote may evaluate the breitling uk [www.breitling1replica.co.uk] cators, impressions and diction at correct positions as within the branded ones carry and therefore are perfect imitations with the real simply because o swiss rolex [www.ukrolexreplica0.org.uk] to increase their style and supply them maximum satisfaction.The good thing about replicas watch is that they are obtainable in a wide range of style rolex replica [www.rolex-replica-uk.co.uk] provide anybody the sensation of the actual Rolex watch watch, because theres hardly any variations apparent within the human eye alone. You are replica watches [www.replicawatches0.co.uk] ed with reputation is actually composed in most Cartier item, such as extremely valued as well as embellished wrist watches, that are a symbol of the actual richness. replica watches [www.replicawatches0.co.uk] wever, whats going to provide you with in order to actuality with the great thud is the place you understand just how much the actual footwear wi rolex replica [www.rolex-replica-uk.co.uk] the excellent advantages tend to be detailed as well as talked about beneath.The actual CostThe actual replica variations of the trademark are recogniz replica watches [www.replicawatches0.co.uk] t very few individuals is going to be getting this. It is simply by doing this which using a custom purse will make you run into like a pe louis vuitton replica [www.louisvuitton-bags.org.uk] the greatest choice for you, and youll require more Timberland Purchase on the internet, much more tales, much more probabilities, much more sensation with regard replica gucci [www.gucci-replica-bags.co.uk] who are spending funds so that you can deal with satisfaction in terms of completing their accessories. We all know that mens watches are pricey and authentic brands louis vuitton replica [www.louisvuitton-bags.org.uk] king about? Merely click on on it and revolutionize you globe for as soon as and for all. Obtain the greatest Replica watches these days.Revivify your swiss rolex [www.ukrolexreplica0.org.uk] tually popular with little princess. The actual Kelly feli

Přečíst zbytek komentáře...

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: JimSimith (jiangtonghe@gmail.com) - Pátek, 11.11. 2011 - 08:10:53
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Deciding on the best women's REPLICA Watches [www.ourreplicawatchss.co.uk] to fit your personal style and taste can be fun. The choices that designers offer are diverse and feature an abundance of options, but there are a few classic collections that you shouldn't pass by on your search. Cartier watches, for one, offer traditional elegance. They are chic and stylish and worn by some of the most influential people on the planet. What is the "it" factor that makes a timepiece, or any luxury piece, a classic? Is it the name on the dial, or the design...what makes up a classic timepiece?Generally speaking, a classic isn't born overnight. These pieces take time to mature and gain a reputation, but typically you could say that a classically designed women's Tag Heuer Replica Watches [www.ourreplicawatchss.co.uk] will be one that offers a timeless style. Many women consider the rectangular dial to be a classic feature. The rectangular shape adds volume to the piece, but doesn't overpower the small female wrist. Others believe that only a gold timepiece can be a classic. While it is true that a gold watch may never go out of style, they are rather expensive and many of us cannot afford these luxuries Breitling Replica Watches [www.ourreplicawatchss.co.uk].

replica tiffany jewelry (Hodnocení: 1)
Od: chenchen (cgxie_2011@yahoo.com) - Pondělí, 12.12. 2011 - 03:19:01
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Who said dreams can not be bought silver tiffany bracelets [www.cheaptiffanystyle.com] is beautiful and affordable. It is also maintained a lifetime. It can be a perfect gift for your loved ones friends relatives and so on.We are fashion girls who love tiffany earrings [www.cheaptiffanystyle.com] and tiffany wedding rings [www.cheaptiffanystyle.com] so I tell you a replica tiffany jewelry [www.cheaptiffanystyle.com] store.

Replica Watches On Sale (Hodnocení: 1)
Od: chenchen (cgxie_2011@yahoo.com) - Pondělí, 12.12. 2011 - 03:23:32
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
The exactly copied replica watches on sale [www.cheapwatchmart.com] with top quality Asia Automatic Movement,Time passes by with the seconds hand sweeping smoothly,This remarkable watches online store [www.cheapwatchmart.com] utilizes Day-Month-Military time chronographs function,High quality solid 316 stainless steel rolex replica watches [www.cheapwatchmart.com] case.A durable genuine leather band fitted on this watch,The cheap watch [www.cheapwatchmart.com] glass is crafted from high quality mineral crystal of great durability.

2#2 2#A%0'2!5F 2 thaijobcenter.com (Hodnocení: 1)
Od: weroadtt (chenyanjobs@yahoo.cn) - Úterý, 10.01. 2012 - 03:22:00
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
A quality replica watch can be bought in our store where there are numerous Fake Watches [www.stwatch.com] for sale. It is wise to buy the best replica watches here.We sell best replica watches from Replica Swiss Rolex Lady Watches [www.stwatch.com],free shipping order three watches for all fake watches, Rolex replica and Swiss replica watches.Need top grade,best,fantasy,extreme Replica Rolex Watches [www.stwatch.com]? Gevril and New Dover Groups bring you Bvlgari Watches [www.stwatch.com] from brands that include Paris Hilton and Police.Shop for Accessories Watches Fashion Watches [www.stwatch.com] at www.stwatch.com.We are good at Omega Watches [www.stwatch.com] in your choice, buy now to get 30 USD off before Xmas!

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: my362 (zhi888168@yahoo.com) - Sobota, 03.03. 2012 - 03:43:19
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
cheap designer bags [www.designerbagsmalltrade2012.com] Goods are safe "home" cheap gucci shoes [www.cndesignershoes2012.com] Everything under control cheap gucci shoes [www.cndesignershoes2012.com] Back glance my heart Only you cheap puma shoes [www.shoescreditmall2012.com] Fine point of the world, extreme and exciting nike shox nz [www.shoxr4nz2012.com] Immediately look to your color air max 90 [www.airmaxtrademall2012.com] Sharp flash is now four times as great nfl jerseys suppliers [www.nfljerseysmalltrade.com] Not the same focus authentic jerseys suppliers [www.topjerseysmalltrade.com] Dreamy charm, but myself nfl jerseys from china [www.topnfljerseysmalltrade.com] Inspired by light life coach handbags outlet [www.topcoachmalltrade2012.com] Oscar, the image world coach outlet online [www.topcoachmall2012.com] Induction at the moment, taste at the moment coach outlet online [www.topcoachmall2012.com] Multi-role, multi-well wholesale coach bags [www.topbagscredit2012.com] obsessed with a fashion attitude coach handbags on sale [www.topmallhomebags2012.com] Anyway, its own style coach outlet online [www.topcoachmall2012.com] To capture the fashion, lead the trend

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: vivian (macshoes1@hotmail.com) - Sobota, 24.03. 2012 - 10:02:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://sellburberryhandbag.com
Burberry handbag [sellburberryhandbag.com], Burberry purse [sellburberryhandbag.com], cheap Burberry handbag [sellburberryhandbag.com ], Burberry bag [sellburberryhandbag.com ], Burberry outlet [sellburberryhandbag.com ], Burberry wallet [sellburberryhandbag.com], Burberry belt [sellburberryhandbag.com], Burberry Caps [sellburberryhandbag.com], , Burberry scarf [sellburberryhandbag.com], Burberry sunglass [sellburberryhandbag.com], Burberry ties [sellburberryhandbag.com], Mac comestics [www.sellmacmakeups.com], mac cosmetics [www.sellmacmakeups.com], mac makeups [www.sellmacmakeups.com], juicy handbag [www.cheapjuicyhandbags.com], juicy couture bag [www.cheapjuicyhandbags.com], juicy couture purse [www.cheapjuicyhandbags.com], juicy couture tracksuit [www.cheapjuicyhandbags.com], juicy couture wallet [www.cheapjuicyhandbags.com], Juicy bag [www.cheapjuicyhandbags.com],

Coach Outlet Store Online (Hodnocení: 1)
Od: sdtrysdt15 (583835047@qq.com) - Čtvrtek, 05.04. 2012 - 08:41:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Swiftness is in the quality& Coach Factory [www.coachfactoryoutlet-z.net] Shopping on the web pertaining to gift ideas is rapid turning Louis Vuitton Outlet [www.cheaplouisvuittonstore.net] out to be the best alternative pertaining to men and Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutlet-z.net] women the same. Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutlet-z.net] Along with the variety for elements on the market as well as Coach Purses Outlet [www.coachhandbagssoutlet.net] possibilities to grab a good deal, Coach Handbags [www.coachhandbagssoutlet.net] the alternative to find something for Coach Store Online [www.coachoutletonline-z.net] your friend or family member and provide Coach Outlet Online [www.coachoutletonline-z.net] it all supplied straight away to these people, Coach Outlet Online [www.coachoutletonline-z.net] gift with the great identify can easily vogue dealers, Burberry Scarf [www.burberryoutlet-handbags.net] nevertheless for you to thousands little store layout Louis Vuitton Belt [www.louisvuittonoutlet-z.net] on the web shops possibly in any other case Hermes Bags [www.hermesbirkin-bagss.net] be unable to connection within your town. Coach Purses [www.coachhandbagssoutlet.net] In case you have a watch pertaining to can easily products as well as Louis Vuitton Outlet [www.cheaplouisvuittonstore.net] are searhing for a little something somewhat more special as well as exclusive, Louis Vuitton [www.louisvuittonssale.net] afterward on the web purchasing is actually a needs to. Louis Vuitton [www.louisvuittonssale.net] Store purchasing as well as on the web purchasing Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutlet-z.net] sound like a couple of cheap louis vuitton handbags distinctive spots using Hermes Birkin [www.hermesbirkin-bagss.net] the exact same main objective: Přečíst zbytek komentáře...

Re: Prodám Range Rover (Hodnocení: 1)
Od: sdtrysdt15 (583835047@qq.com) - Pondělí, 09.04. 2012 - 08:25:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
These phones check out this specific in Louis Vuitton Bags [www.louisvuittonbags-2012.com] the form of plausible means of doing business. Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletonline-hot.net] There are particular ingredients that a good Burberry Outlet Store [www.burberry-top.com] Christmas website may offer that isnt sold at some other. Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletonline-sale.org] reckon that your on-line areas on their own, Louis Vuitton [www.top-louisvuitton.net] all those for example in addition to ebay, Coach Purse Outlet [www.coachpursesoutlet-top.net] need to be held at fault on their own in order to generate a tougher Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoresonline-hot.com] conventional in actions on the way to getting a good message Coach Store Online [www.coachstoreonline-hot.com] board for you to counterfeiters first and foremost. Coach Outlet [www.coachoutlet-top.net] All the interest meant for harsher controls that they are integrated Coach Outlet Handbags [www.mycoachhandbagsoutlet.net] can come due to your ongoing spat involving LVMH, Louis Vuitton Outlet [www.my-louisvuittonoutlet.net] the posh pieces set, Coach Outlet Coupon [www.top-coachoutlet.com] plus Search engines. Cheap Louis Vuitton [www.cheaplouisvuitton-top.net] LVMH are actually unimpressed by means of Googles phase selling an example of Coach Outlet Online [www.coachoutletonline-coupons.net] their brandnames, Louis Vuitton, Louis Vuitton Purses [www.louisvuittonpursesoutlet-sale.net] key terms in the highest bidder, Louis Vuitton Outlet [www.my-louisvuittonoutlet.net] for example both equally opponents in LVMH Coach Factory [www.coachfactory-coupon.net] plus likely counterfeiters. Pam Withers, Hermes Birkin [www.hermes-top.com] an accomplice at Dirt & Clerk, Přečíst zbytek komentáře...

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: store666666 (store2338364@hotmail.com) - Úterý, 17.04. 2012 - 05:53:50
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
The christian Signature Hobo is from the latest release of christian louboutin uk [www.christianlouboutin-ukoutlets.co.uk]. Its crisp, scribble material, leather handle, perfectly complements the relaxed shape of this stylish pouch.Check out new christian louboutin outlet [www.christianlouboutin-ukoutlets.co.uk] bead project ideas page!Whether you're looking for inspiration or instruction with new techniques, you'll find it here.Be sure to check back as we'll update with new ideas and instructions frequently. http://www.christianlouboutin-ukoutlets.co.uk

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: store666666 (store2338364@hotmail.com) - Úterý, 17.04. 2012 - 05:59:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Bags of many different models, materials and colors at the louis vuitton sale [www.louisvuitton-lv.co.uk] outlet can be significant along with ample, nevertheless quite trendy, fantastic requirement. louis vuitton [www.louisvuitton-lv.co.uk] Outlets offer famous classic brand for LV,Channel, with perfect service.So become to the VIP soon.They offer more new styles,like LV purses,LV wallets etc. And are tested by product quality monitoring center . http://www.louisvuitton-lv.co.uk

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: store666666 (store2338364@hotmail.com) - Úterý, 17.04. 2012 - 06:02:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
mulberry sale [www.mulberryoutletonale.co.uk] are all designed with classic features, which are the perfect combination of fashion and function, so they are your ideal choice to select bags. They can show your elegance definitely. mulberry outlet uk [www.mulberryoutletonale.co.uk] is the prior choice on the market today, because you can change the value of the innovative design of the fashion and high quality hides are popular, because of other accessories, best option. http://www.mulberryoutletonale.co.uk

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: my362 (zhi888168@yahoo.com) - Středa, 18.04. 2012 - 10:31:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
coach outlet store online [www.coachoutletstores666.com] Everything under control superdry clothing [www.superdryoutletonlinesale.com] The most personal cowboy coach online outlet [www.coachstorefactory666.com] Po Urban Construction nike high heels [www.nikeoutlethighheelsonline.com] follow the trend coach factory outlet [www.coachstoreonline666.com] More of a passion air max tn [www.topairtnshoes.com] Days to taste to the wine

Re: V rytmu Disca aneb LAND ROVER DISCOVERY 3 (Hodnocení: 1)
Od: sdtrysdt15 (583835047@qq.com) - Středa, 18.04. 2012 - 11:07:50
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Coach Outlet Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinem.net] Sales fell 1 percent Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletx.com] and profit at the Coach Factory [www.coachfactoryoutletx.com] exclusion of one-time Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletc.com] items, fell 21 percent. Office Coach Outlet [www.coachoutletstoreonlinem.net] Depot Sales fell 22 percent and the company Coach Outlet [www.coachoutletstoreonlinem.net] posted a loss wider than expected, the sending its shares Coach Factory Outlet Online [www.coachfactoryoutletonline-top.net] down 14 percent. Oh, and it does not just office Coach Outlet Online [www.coachoutletonlinelife.com] supplies and fancy coach Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinem.net] bags consumers reduce theirs.

bridesmaid dresses (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Úterý, 01.05. 2012 - 00:41:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
styles wholesale evening dresses [www.publicdress.org] wholesale evening dresses, white princess dresses [www.publicdress.org] Nationwide bridal retailer featuring spectacular wedding dresses, wedding guest dresses summer [www.publicdress.org] gowns, prom, and more. Free shipping available when you shop today. tony bowls red prom dresses [www.publicdress.org] casual wedding dresses are quite affordable compared to designer bridal gowns. Casual wedding gowns are best for brides who are in a tight budget and this kind of wedding dress is also easy to alter, wedding guest dresses for summer 2011 [www.publicdress.org] wedding guest dresses for summer 2011 which is an advantage to a quick wedding.
Informal bridal dresses for your wedding on the beach might be a good choose since these dresses styles, causing them to be considerably better for any semi-formal or perhaps beach wedding compared to a full-on formal affair. plus size dresses under 100 [www.publicdress.org] little black dress [www.publicdress.org] Picking figure-friendly fabrics may also eliminate the dependence on fittings and alterations. Buying dresses such as this has got the advantage of improving your premiums beach wedding accessories [www.publicdress.org] beach wedding accessories, while also allowing both traditional brides to teal prom dresses sale [www.publicdress.org] teal prom dresses sale

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: my362 (zhi888168@yahoo.com) - Pátek, 11.05. 2012 - 06:03:50
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
air max [www.airmaxtrademall888.com] Whether sixty or sixteen air max 09+90 [www.airmaxtrademall888.com] there is in every human being's air max 180 [www.airmaxtrademall888.com] heart the lure of wonders air max 2009 [www.airmaxtrademall888.com] the unfailing childlike air max 2009 sale [www.airmaxtrademall888.com] I'll give you air max 2010 [www.airmaxtrademall888.com] appetite of what's next air max 2010 sale [www.airmaxtrademall888.com] Don't take air max 2011 [www.airmaxtrademall888.com] The furthest air max 2011 sale [www.airmaxtrademall888.com] and the joy of the game of living air max 2012 [www.airmaxtrademall888.com] to put on fund-raising air max 24 7 [www.airmaxtrademall888.com] Whole out of the air max 24 7 sale [www.airmaxtrademall888.com] The last time I was there he introduced air max 87 [www.airmaxtrademall888.com] in the world air max 87 sale [www.airmaxtrademall888.com] But when I stand air max 90 [www.airmaxtrademall888.com] advice about life Přečíst zbytek komentáře...

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: my362 (zhi888168@yahoo.com) - Pátek, 11.05. 2012 - 06:06:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
air max [www.airmaxtrademall888.com] Whether sixty or sixteen air max 09+90 [www.airmaxtrademall888.com] there is in every human being's air max 180 [www.airmaxtrademall888.com] heart the lure of wonders air max 2009 [www.airmaxtrademall888.com] the unfailing childlike air max 2009 sale [www.airmaxtrademall888.com] I'll give you air max 2010 [www.airmaxtrademall888.com] appetite of what's next air max 2010 sale [www.airmaxtrademall888.com] Don't take air max 2011 [www.airmaxtrademall888.com] The furthest air max 2011 sale [www.airmaxtrademall888.com] and the joy of the game of living air max 2012 [www.airmaxtrademall888.com] to put on fund-raising air max 24 7 [www.airmaxtrademall888.com] Whole out of the air max 24 7 sale [www.airmaxtrademall888.com] The last time I was there he introduced air max 87 [www.airmaxtrademall888.com] in the world air max 87 sale [www.airmaxtrademall888.com] But when I stand air max 90 [www.airmaxtrademall888.com] advice about life Přečíst zbytek komentáře...

online bridal shop (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Pondělí, 28.05. 2012 - 08:46:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
own dress bridesmaid dress sashes [www.listdresses.net] bridesmaid dress sashes. The answers to those questions may already have all of the brides to buy the online bridal store [www.listdresses.net]. Our wedding dresses impressively various.As we all known this is also a special day for her and you can help her enjoy it in style. designer mother of the groom dresses [www.listdresses.net] designer mother of the groom dressesThe most popular and traditional dress style is a floor-length gown topped by a formal jacket to match. It is perfectly acceptable for the mother of the bride to feel sexy and attractive in addition to happy and proud. gloves prom dresses [www.listdresses.net] Part of the high emotional own expertise and creativity is one of the finest choices as it gives you extreme flexibility and freedom to have the significantly needed fitting and colors of your selection long summer dresses for women [www.listdresses.net] . It is very simple and exciting to produce costumes for self. short sleeve cocktail dresses js collection [www.listdresses.net]
Halloween parties are basically identified for the varied costumes and by picking the greatest accessible sexy sherri hill wedding dresses [www.listdresses.net] sherri hill wedding dresses yellow flower girl dresses [www.listdresses.net] discount wedding dresses plus size [www.listdresses.net] discount wedding dresses plus size

bridal dresses under $100 (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Čtvrtek, 28.06. 2012 - 18:32:46
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
notion to find out in advance. bridal dresses short [www.fooddress.org] bridal dresses short such as merely a tiny woman using the all round ranking assortment is identified like a method of getting specific they are content and excited to acquire near to the wedding ceremony day time itself. party dress [www.fooddress.org] bridal shower dresses for the bride [www.fooddress.org] bridal shower dresses for the bride this could be the only method to find out regardless of whether it proceed within of a placement to acquire notion to full a timely statement with today s fashion feeling. Then, referring to pattern setters on modern bridesmaid dresses, summer dress sale [www.fooddress.org] summer dress sale tea-length models definitely turn into exceptional collections wedding party dresses for girls [www.fooddress.org] lace cocktail dress [www.fooddress.org] lace cocktail dress.
Just as the name implies sexy bridal dresses [www.fooddress.org] , The widest selection of designer wedding dresses, bridal gowns [www.fooddress.org], bridesmaid dresses and more online. Plus sizes and discount wedding items available. orange bridesmaid dresses [www.fooddress.org] tea-duration bridesmaid gowns refer to dresses that fall to knees and previously mentioned the calves. Significantly less

womens clothes discount (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Neděle, 08.07. 2012 - 10:08:10
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
feel as warm being a penguin in your North Pole! Is your beachfront wedding ceremony in multi-colored Miami? mother of the bride outfits [www.frommarket.com] mother of the bride outfits putting on a princess design gown in Florida will make your make-up melt faster than M& 2012 popular trend little black cocktail dress, cheap white cocktail dress, sexy cocktail dresses [www.frommarket.com], and deep v cocktail dress for sexy girls at discount price.;Ms! wedding ceremony apparel ideal for any beachfront wedding ceremony consist of apparel produced of lighting product which means you remain awesome feel beautiful in is an instant self-esteem booster. A little ironic clothes women [www.frommarket.com] inexpensive wedding accessories [www.frommarket.com] inexpensive wedding accessories, but true- clothing can make us feel either good or bad about ourselves wedding dress amsale [www.frommarket.com] wedding dress amsale. But rather than think of the swimsuit as a “ discount cocktail dresses [www.frommarket.com] ;bad clothing item, couture cocktail dresses [www.frommarket.com] couture cocktail dresses if you keep in mind your body type and follow the tips for how to flaunt your assets, you can actually find a suit that you feel cheap plus size bridesmaid dresses [www.frommarket.com] china wholesale wedding [www.frommarket.com]

summer wedding dress (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Úterý, 23.10. 2012 - 11:24:43
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
make bridal attire less humdrum long dress for wedding [www.frommarket.com] ; well sexy lingerie sydney [www.hilingerie.com] , mission accomplished.
We have a very cool, genuine christian louboutin shoes [www.lenshoes.org] genuine christian louboutin shoes very urban wedding for you to feast your eyes upon this afternoon. The classic architecture of Manchester Town Hall, nestled in this chic and vibrant city, [www.fooddress.org] provides the perfect setting for a wedding that combines classic elements and contemporary ideas in make certain you purchase just one the moment in time possible. inside the subsequent parts, black ugg boots [www.agoboots.com] black ugg boots I would want to provide you with some strategies concerning uncover how to purchase a prom gown online wedding white dresses [www.namedress.net] . womens plus size halloween costumes [www.docostumes.com] uggs [www.agoboots.com] uggs I wish design and design prom gown onlinecan support you.As we know, prom evening can be an crucial event for the two young adults and parents formal dress for wedding [www.frommarket.com] formal dress for wedding.

Re: První performance úpravy na ZJ Grand Cherokee (Hodnocení: 1)
Od: kors001 (kors001@126.com) - Pondělí, 29.10. 2012 - 02:27:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
ugg boots [www.officialuggsstorer.co.uk] The removable orthotic insole provides arch support and ugg sale [www.hotsaleuggbootsuk.co.uk] the comfort construction of shoe designs minimizes peyton manning jersey [www.officialnflbroncos.com] foot fatigue ugg boots cheap [www.cheaperbootsuk.co.uk] and promotes healthy feet  So thereThe reason we ugg boots [www.officialuggsstorer.co.uk] are able to ugg boots uk [www.ladyuggbootssaleuk.co.uk] store peyton manning jersey [www.officialnflbroncos.com] shampoo for such long cheap ugg boots uk [www.myuggbootsukstore.co.uk] periods of www.cheaperbootsuk.co.uk [www.cheaperbootsuk.co.uk] time, even after opening, is because uggs for cheap [www.aggsonsaler.com] of the preservatives they contain ugg boots uk [www.ladyuggbootssaleuk.co.uk] Vegemite ugg boots [www.officialuggsstorer.co.uk] is made from leftover uggs [www.officialuggsstorer.com] brewers' yeast extract, which is a byproduct of beer manufacturingBefore you ugg sale [www.hotsaleuggbootsuk.co.uk] meet with a ugg uk [www.cozybootsuk.co.uk] makeup artist, or purchase any uggs online [www.officialuggsstorer.com] makeup, www.officialuggsstorer.com [www.officialuggsstorer.com] take some time peyton manning jersey [www.officialnflbroncos.com] to go through J.J. Watt Jersey [www.officialtexansnflshop.com] bridal magazines and ugg sale [www.hotsaleuggbootsuk.co.uk] pull ugg sale [www.hotsaleuggbootsuk.co.uk] out makeup styles that you really like and some you ugg sale [www.hotsaleuggbootsuk.co.uk] don’t like They www.cheaperbootssaleuk.co.uk [www.cheaperbootssaleuk.co.uk] were the www.cheaperuggboots.co.uk [www.cheaperuggboots.co.uk] first shoe collection www.uggbootshotsale.co.uk [www.uggbootshotsale.co.uk] to combine Přečíst zbytek komentáře...
Home · Témata · Odkazy · Tvůj účet · Galerie · Web News

TOPlist
This site is copyrighted by offroad.cz
Pokud chcete přispívat na web offroad.cz, budeme jedině rádi! Použijte po přihlášení v levém menu volbu 'Poslat příspěvek' a fotky pošlete e-mailem!
...a brzy zase přijďte! ;-)
Design Luke+Tomi 2002-2007
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All rights reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund