ďťż

Zavody

Cestovani

Recenze

Novinky

Technika

Moudrosti

Pravidla

Profily

Bazar
Moduly
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· Fórum
· Galerie
· Hledání
· Kalendář akcí
· Ke stažení
· Odkazy
· Osobní zprávy
· Poslat příspěvek
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Shop
· Sidebar
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Tvůj účet
Náhodně vybrané obrázky z galerie

kachnaadedek~1.jpg
kachnaadedek~1.jpg

DC_labe025.JPG
DC_labe025.JPG

et04_014.jpg
et04_014.jpg

offroadfun.jpg
offroadfun.jpg

Photo Gallery
Categories Menu
· Všechny rubriky
· ARO
· Bohemia Off-road
· CFOR
· Cross Country
· Čtení na pokračování
· Dakar
· Desetiboj 2004
· ETT
· Jak na to?
· Jeep
· Koupím
· LamaKlub
· Libros Cup
· Maratony
· MČR OFF ROAD
· Niva Klub
· Nord Cup
· Offroad
· Offroad Jamboree
· Offroad Libouchec
· Offroaders
· Ostatní
· Pohár konstruktérů
· PR článek
· Prodám
· Profily
· Samurai
· Survival
· Technika
· Test
· Tiskové zprávy
· Toyota
Kdo je on-line
V tuto chvíli je 133 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003

Autor: yanna - Pondělí, 31.03. 2003 - 10:31:28
Téma: Reportáže ze závodů

Neuvěřitelných pětadvacet posádek, slunečné počasí, expedice v překrásné krajině podhůří Lužických hor a čtyři variace v nově vybudovaných trialových sekcích pihelského závodiště ? tak vypadal první závod devítidílného seriálu, který již tradičně pořádá českolipský Niva klub.Pohár Niva klubu, který si na české offroadové scéně našel celou řadu stálých příznivců a vydobyl své místečko na slunci, vstoupil do sezóny úspěšně ? hojnou účastí a krásným počasím. (Pravda ? Sváťa s Bertíkem byli trochu zklamaní, že nedorazila objednaná sněhová bouře, ale snad jim to alespoň částečně vynahradil počet posádek bloudících po ještě nedávno zakázaném mimoňském vojenském prostoru v rámci expedice.)

S itinerářem, terénními překážkami a úkoly, které bylo nutno během expedice splnit, se nejlépe vyrovnala dvojice děčínských závodníků ve voze Nissan Patrol ? Tomáš Turtenwald a Vladislav Dudo, zbytek startovního pole byl svými výkony celkem vyrovnaný.

V odpoledních hodinách byly na programu trialy. Přestože bylo pořadí soutěžících určené losem (důkaz zde) a závodilo se paralelně v obou trialových sekcích, bylo co dělat až do setmění. Suverénně si v obou rozjezdech vedl Dan Skřivánek se spolujezdcem Stanislavem Pelcem v Suzuki Samurai, v případě prvního trialu následovaný posádkami Pavla Janoucha, Miroslava Zíty a Jiřího Jandy, v případě druhého trialu pak posádkami Miroslava Pechy a opět Mirka Zíty. Pořadí po sobotě bylo velice vyrovnané a napjaté; se tříbodovým náskokem vedl Dan Skřivánek před Miroslavem Zítou s jednašedesáti body, na kterého ztrácel pouhý bod Jiří Janda.

Nedělní domodra vymetené nebe dávalo posádkám naději, že bahno v sekcích bude alespoň trochu vyschlé, ale již zkraje se všichni přesvědčili, že tomu tak není. Hned v první brance trialu se beznadějně zahrabala Feroza Pepy Frýdla, kterému spolujezdec Zdeněk Pospíšil vylosoval neoblíbenou ?jedničku?. Bahno zouvající holinky pak ale potrápilo i řadu dalších posádek. Zabrat dostaly zejména ty, jejichž vůz nebyl nejlépe ?obut?. V prvním nedělním trialu se o prvenství podělila dvojice Janda ? Kozáková v Aru 10 s rodinnou posádkou Davida a Bobeše Starých v Ladě Niva.

Tyčky branek druhého trialu si předepsaných ?dva dvacet? (tedy předepsané šíře branek) příliš neužily. Kluzký povrch druhé nedělní sekce, na který by platily snad jen hřeby v pneumatikách, nezdolala ani jediná posádka bez problému. Za stejný výkon si po jednadvaceti bodech do konečného hodnocení odnesly posádky Mirka Zíty a Dana Skřivánka, s malým odstupem jim sekundoval Milan Niederle.

A pak zazvonil zvonec a březnovým závodům byl konec. Nejnižší ze stupně vítězů obsadila s devadesáti body posádka Milana Niederleho soutěžící ve voze Lada Niva. Stříbrný stupínek vybojovala se ztrátou pouhých dvou bodů dvojice Zíta - Baťa s vozem Lada Niva a konečně ? tram ta da dá - sto čtyři body stačily Danu Skřivánkovi a Standovi Pelcovi na vítězství a pomyslné zlato! Gratulujeme a v dubnu opět nashledanou!

Málokdo by uvěřil, že závody, které se měsíc co měsíc konají pod hlavičkou českolipského Niva klubu v Pihelu, a na které se sjíždí na pětadvacet posádek z celé republiky, pořádají v podstatě dva lidé - ředitel Sváťa Vilhelm a hlavní rozhodčí Jarda Bertík Borský. Atmosféra, pojetí a myšlenka těchto setkání si získala už nezanedbatelnou část offroadové veřejnosti (včetně nás, www.offroad.cz týmu!) a na závodech se měsíc co měsíc setkává stále více účastníků. Trápí mě dvě věci ? ta první se týká organizace; pokud bude tento trend pokračovat a na závody bude jezdit stále více lidí, neubráníme se tomu, kvůli čemu opouštíme ostatní organizátory ? že se na závodech díky velkému počtu soutěžících málo jezdí a mezi jednotlivými disciplínami jsou velké časové prodlevy. Druhá věc se týká kalendáře; termíny závodů kolidují s kalendářem Mistrovství ČR Off road Speciál 2003 a tak je celá řada lidí každý čtvrtý víkend stavěna před dilema ? ?CFOR, nebo Pihel??!? A protože se ani já neumím rozhodnout bez problémů a bez emocí a jedním zadkem se na dvě posvícení nedostanu, znovu mi to nedá a apeluji na vás, Sváťo a Bertíku, udělejte s tím něco!

Vážení a milí, velice se omlouvám za zpoždění, se kterým uveřejňuji tuto reportáž. Bohužel to nešlo uspíšit ;o/

 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Související odkazy
· Více o tématu Reportáže ze závodů
· Další články od autora yanna


Nejčtenější článek na téma Reportáže ze závodů:
Land Cruiser Party 2011

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003" | Přihlásit/Registrovat | 17 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: Patrik (zelechovsky@offroad.cz) - Čtvrtek, 03.04. 2003 - 22:19:47
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
V sobotu jsem byl v Praze na CFOR a v neděli jsem se byl podívat v Pihelu, protože to mám pár kilometrů od domova a hlavně tam jela naše teamová leštěnka. Musím říct, že Niva klub dělá dobré závody a to bylo zřejmé na hojné účasti, která mnohonásobně převyšovala účast na CFOR!!
Patrik Off road team Ralsko
Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: Pepino (pepino@offroad.cz) - Čtvrtek, 03.04. 2003 - 22:35:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://offroad.cz
 
No, Já bych to uvedl na správnou kolej... "Niva klub dělá nejlepší leštěnkové závody v ČR"!!!
Jen mám trochu strach z budoucnosti. Už nyní tam jezdí spousta posádek a je to pořadatelsky zvládnuté tak akorát... Nechci malovat bubáka, ale jen se stačí podívat na ostatní off road-ovou scénu u nás! A také to většinou slibně začínalo...
P.S.: držím palce, ať to ještě dlouho vydrží!
Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: ACEMajky (offroadteamralsko@centrum.cz) - Čtvrtek, 10.04. 2003 - 21:49:31
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.offroadralsko.cz
 
S tím musím souhlasit, podívejme se nyní, jak vypadá závodění ve Šluknově (North Cup). ACEMajky z OffRoadTeamuRalsko: http://offroadteamralsko.wz.cz

ed hardy t shirt (Hodnocení: 1)
Od: Garyson (fannyranp@gmail.com) - Sobota, 04.12. 2010 - 08:49:26
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
designer handbags [www.sonbags.com], edhardy [www.upclothes.com]. ed hardy [www.upclothes.com] prada handbags [www.sonbags.com] hermes handbags [www.sonbags.com] s or lackluster design is often to blame. Several things make the Super Luxe Sleeper an exception. Lets start with the mattress ed hardy women [www.upclothes.com] dolce&gabbana [www.sonbags.com] which is 8.5 inches compared to a standard 5-inch thickness of most sofa bed mattresses. It features 31 springs  ne

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: jia147003 (a1018678331@126.com) - Sobota, 13.08. 2011 - 03:07:45
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Bulldogs of art and coach for sale [www.newbigcoach.com] with a smooth edge of attitude for your active lifestyle.Engineered for who understand that style is something you define for yourself. So if you need its opinion,the highest quality satchel white [www.newbigcoach.com] is the best for you! coach factory [www.newbigcoach.com]continue to make their mark on with wallet pink [www.newbigcoach.com] legend grows with each new design of sunglasses and each new world-class athlete who sees the top of his game behind the lenses of our sport sunglasses.100% coach bags [www.newbigcoach.com] protection against UV and harmful blue light.welcome to our larger image [www.newbigcoach.com] store.find your like at coach stores [www.newbigcoach.com] store.

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: jia147003 (a1018678331@126.com) - Sobota, 13.08. 2011 - 03:12:12
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
If you love the look Coach Sandals [www.coachgoldenmall.com] of high performance of designer oakley sunglasses coach outlet store [www.coachgoldenmall.com] without the high price, you're in luck. Here you can purchase8 discount coach [www.coachgoldenmall.com] discount Oakley shades,oakley coach handbags [www.coachgoldenmall.com] sports performance, oakley ellipse, oakley square o or oakley Coach Bracelet [www.coachgoldenmall.com] half jacket sunglasses at a fraction of the retail price.You can also coach canada [www.coachgoldenmall.com] save money by shopping online. where you can see all the different styles of sunglasses and try on different options such as lens Coach Sunglasses [www.coachgoldenmall.com] tints and shapes

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: huagui230 (haohaodekuaile@163.com) - Středa, 31.08. 2011 - 13:40:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
tory burch [www.toryonline.com] My name is Liu Youcheng,
tory burch outlet [www.toryonline.com] 17 years old this year.
tory burch sale [www.toryonline.com] My dad helped me since I am looking forward to
tory burch shoes [www.toryonline.com] this name is widened, to be successful,
coach outlets [www.bigoutletmall.com] or accomplished. Child does not know the meaning,
coach canada [www.bigoutletmall.com] now about adults, but also vaguely know.
discount coach [www.bigoutletmall.com] While I was reading, but the future is no
coach handbags [www.bigoutletmall.com] clear goal. But think of mom and dad looking
puma shoes [www.pumastoreonline.com] at me eyes that school, I secretly efforts.
puma store [www.pumastoreonline.com]
I read the first two days this year,
puma online [www.pumastoreonline.com] exam-oriented education to my deeply hidden
puma ferrari [www.pumastoreonline.com] in a pile of books. All day and language,
coach bags [www.newbigcoach.com] mathematics, physics, chemistry and other disciplines
coach factory [www.newbigcoach.com] large dealings. My specialty is the liberal arts,
coach for sale [www.newbigcoach.com] what usually tell a joke, skills, or can.
coach stores [www.newbigcoach.com] But a word of English to be back, I'm too lazy back,
coach handbags [www.bigoutletmall.com] the pronunciation of English words with Chinese
coach canada [www.bigoutletmall.com] characters I sometimes note. Teachers often criticize me,

2#2 2#A%0'2!5F 2 thaijobcenter.com (Hodnocení: 1)
Od: weroadtt (chenyanjobs@yahoo.cn) - Úterý, 10.01. 2012 - 03:05:18
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Free Shipping on all Replica Watches [www.stwatch.com], 100% satisfaction guaranteed, many happy customers in UK, enjoy up to 70% off at stwatch.com.We are known as the Best Replica Chopard Watches [www.stwatch.com] supplier.Free Shipping to all over the world, Replica Bvlgari Watches [www.stwatch.com] here have the 30 days money back guarantee. Don't opt out for anything but the Replica Omega Watches [www.stwatch.com] best!Eco-Drive Watches, Chopard Watches [www.stwatch.com], Promaster Sports Watches by Citizen Watches.Shavonne specializes in wholesale Swiss Rolex Watches [www.stwatch.com], costume jewelry with brilliant cubic zirconia stones and Geneva watches.

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: hhaa (chenlin8283@126.com) - Úterý, 27.03. 2012 - 05:21:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
coach outlet [www.coachoutletnyc.com] distinct 03265 coach clearance [www.coachoutletnyc.com] distinct 03266 coach bags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03267 coach purses [www.coachoutletnyc.com] distinct 03268 coach sunglasses [www.coachoutletnyc.com] distinct 03269 Coach Wallets [www.coachoutletnyc.com] distinct 03270 Coach Hobo Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03271 Coach Tote Bags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03272 Coach Embossed Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03273 Coach Travel Bags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03274 Coach Poppy Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03275 Coach Spotlight Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03276 Coach Patchwork Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03277 Coach Leather Handbags [www.coachoutletnyc.com] distinct 03278

Re: V rytmu Disca aneb LAND ROVER DISCOVERY 3 (Hodnocení: 1)
Od: sdtrysdt15 (583835047@qq.com) - Středa, 18.04. 2012 - 11:47:47
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Coach Outlet Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinem.net] Sales fell 1 percent Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletx.com] and profit at the Coach Factory [www.coachfactoryoutletx.com] exclusion of one-time Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletc.com] items, fell 21 percent. Office Coach Outlet [www.coachoutletstoreonlinem.net] Depot Sales fell 22 percent and the company Coach Outlet [www.coachoutletstoreonlinem.net] posted a loss wider than expected, the sending its shares Coach Factory Outlet Online [www.coachfactoryoutletonline-top.net] down 14 percent. Oh, and it does not just office Coach Outlet Online [www.coachoutletonlinelife.com] supplies and fancy coach Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinem.net] bags consumers reduce theirs.

Re: Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003 (Hodnocení: 1)
Od: my362 (zhi888168@yahoo.com) - Pátek, 11.05. 2012 - 05:44:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
air max [www.airmaxtrademall888.com] Whether sixty or sixteen air max 09+90 [www.airmaxtrademall888.com] there is in every human being's air max 180 [www.airmaxtrademall888.com] heart the lure of wonders air max 2009 [www.airmaxtrademall888.com] the unfailing childlike air max 2009 sale [www.airmaxtrademall888.com] I'll give you air max 2010 [www.airmaxtrademall888.com] appetite of what's next air max 2010 sale [www.airmaxtrademall888.com] Don't take air max 2011 [www.airmaxtrademall888.com] The furthest air max 2011 sale [www.airmaxtrademall888.com] and the joy of the game of living air max 2012 [www.airmaxtrademall888.com] to put on fund-raising air max 24 7 [www.airmaxtrademall888.com] Whole out of the air max 24 7 sale [www.airmaxtrademall888.com] The last time I was there he introduced air max 87 [www.airmaxtrademall888.com] in the world air max 87 sale [www.airmaxtrademall888.com] But when I stand air max 90 [www.airmaxtrademall888.com] advice about life Přečíst zbytek komentáře...

summer wedding dresses casual (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Úterý, 29.05. 2012 - 14:12:04
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
evidence of them has definitely lessened. cheap bridesmaid dresses under 50 [www.fooddress.org] cheap bridesmaid dresses under 50Or you could try the more unusual method employed by BBC radio host JoAnne Good, designer dresses cheap [www.fooddress.org] designer dresses cheap who lives in Marylebone bridal gowns plus size [www.fooddress.org] , central London, We provide a variety of popular dresses with reasonable price and high quality, bridal gowns for cheap [www.fooddress.org] hope give you perfect wedding and colorful life. Cheap Wedding Dresses 2012 [www.fooddress.org]! where moths have plagued residents for months. ‘ bridesmaid dresses cheap online [www.fooddress.org] bridesmaid dresses cheap online;I lost a favourite Marc Jacobs tunic dress to moths, which had real sentimental value, says JoAnne. It was my evidenced by almost all of them getting Emmy nods last year) bridal bridesmaid dresses [www.fooddress.org] bridal bridesmaid dresses, but Vergara provides some of the show's biggest laughs bridesmaid dresses plus size [www.fooddress.org] . Granted, much of that is the accent, gold wedding dresses [www.fooddress.org] but Vergara knows exactly how to use it for comedic effect, such as when she ordered a box of baby cheeses and instead got a box of baby Jesus dolls.Casey Wilson as Penny (Happy Endings) -Happy cheap bridal gowns online [www.fooddress.org]

Coach Outlet Store (Hodnocení: 1)
Od: sdtrysdt15 (583835047@qq.com) - Úterý, 05.06. 2012 - 09:20:06
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
This Coach Factory Outlet Online [www.ccoachfactoryoutletonline.net] is a different kind of mall, specialized in retail sales of Coach Factory Outlet Online [www.ccoachfactoryoutletonline.net] famous brand products Coach Factory Online [www.coachoutlettonline.com] unsold Coach Handbags Outlet [www.ccoachpursesoutletonline.com] or Coach Factory Online Sale [www.coachfactoryonlinesalee.net] already out of catalogues. This kind of shopping center is practically made up of a gallery of Coach Outlet Store [www.coachstoreonline-2012.net] shops, both mono-brand and multi-brand, all gathered together in the same place, with common Coach Handbags [www.coachoutletstore-online.com] services. Coach Factory Outlet [www.coachoutlettonline.com] time of crisis, a lot of people dont Coach Purses [www.coachoutletstore-online.com] want to give up wearing fashionable and branded Coach Bags [www.coachoutletstore-online.com], but not everybody now can afford this way of life. Coach Outlet Stores [www.coachstoreonline-2012.net] clothes in the Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinet.com] outlet stores has begun just to Coach Factory Outlet [www.coachoutlettonline.com] face exactly these problems, and this is also why they are Coach Purse Outlet [www.coachoutletstore-online.com] expanding so fast. Here you can find branded clothes of the best fashion houses, Coach Outlet Store Online [www.coachoutletstoreonlinet.com] but at very reasonable prices Louis Vuitton Purses [www.louisvuitton-outleto.com] comparison with boutiques prices.

ball gowns evening dresses (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Pondělí, 25.06. 2012 - 02:05:32
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
sheath prom dresses [www.zoomdress.com] sheath prom dressesinexpensive tea length wedding dresses and wedding gowns with superior top quality summer wedding dresses casual [www.zoomdress.com] shop for prom dresses cheap [www.zoomdress.com], dress for prom 2011, plus size prom dresses:
Important Of A Wedding Dress 2011
The short wedding dress has sentiments attached to it, so it becomes special. In the wedding ceremony, every single onewants to have glimpse of the bride and the groom, so brides-to-be feel it is important to look their finest scoop neckline bridesmaid dresses [www.zoomdress.com] scoop neckline bridesmaid dresses. inexpensive than either gold or platinum and even most white gold is much more expensive than silver summer beach wedding dresses [www.zoomdress.com] summer beach wedding dresses chiffon wedding dress [www.zoomdress.com] . The thing about silver is which you can mix it with other metals and polish it to numerous different shades and this helps make it very useful. summer dresses 2012 [www.zoomdress.com]
But essentially the most crucial attraction to silver will be the low expense. Quinceanera Dresses [www.zoomdress.com] Many individuals have chiffon bridesmaid dresses [www.zoomdress.com] chiffon bridesmaid dresses

bbw lingerie (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Neděle, 15.07. 2012 - 03:52:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
happened big size lingerie [www.barlingerie.com] ? Nothing!So, I have proved that Africans can be good timekeepers. party city [www.barlingerie.com] African time is a myth. If we can be on time for weddings where we are the worst offenders Lace lingerie [www.barlingerie.com] plus size bras [www.barlingerie.com] plus size bras, we can be on time for anything. With sufficient incentives cheap corsets dresses [www.barlingerie.com] cheap corsets dresses cheap plus size sexy lingerie [www.barlingerie.com] cheap plus size sexy lingerie, one can change the culture. Those of us who are leaders should set a good example. couture corsets [www.barlingerie.com] We must be on time happens helps make that dress exclusive? The simple truth is, silky lingerie [www.barlingerie.com] silky lingerie that dress is usually mixed up having a couple material: chiffon in excess of taffeta. Whatsoever, this taffeta is usually as a substitute by means of satin. That materials combo is usually within the chopping vogue borders this holiday season to mention it is remarkable overall appeal

summer dresses for sale (Hodnocení: 1)
Od: deshawnjacobson (wachtelkbg@hotmail.com) - Úterý, 23.10. 2012 - 10:34:36
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
is buying the wedding gown tea length plus size wedding dresses [www.noondress.org] . wedding dresses sale [www.staydress.net] wedding dresses sale sexy costumes and lingerie [www.hilingerie.com] sexy costumes and lingerie No one else can do this for you as you will have to be present there if you want to get what you want formal evening dresses plus size [www.casedress.org] formal evening dresses plus size. yellow homecoming dresses [www.publicdresses.net] You will also need to see if it fits perfectly. white casual wedding dresses [www.publicdresses.net] You will need the help of your family members while choosing one or you can also take your friends along with you genuine christian louboutin shoes [www.lenshoes.org] . They will help you understand what looks better on you is certainly one company that you are going to choose to think about if you desire to purchase an casual bridal dress or some other kind of bridal gown for that matter. [www.namedress.net]Still the most informal beach wedding dress demands the appropriate accessories and one of the greatest points is to include some fresh flowers cut and have on them in your hair cheap uggs footwear [www.agoboots.com] cheap uggs footwear. Not

Re:lily-ya (Hodnocení: 1)
Od: coachfactory (allenaverson@yahoo.com) - Sobota, 27.06. 2015 - 08:55:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
I had two fathers, a rich one and a poor one. One was highly educated and intelligent; he had a Ph.D. and completed four years of undergraduate work in less than two years. He then went on to Stanford University, the University of Chicago, and Northwestern University to do his advanced studies, all on full financial scholarships. The other father never finished the eighth grade. Both men were successful in their careers, working hard all their lives. Both earned substantial incomes. Yet one struggled financially all his life. The other would become one of the richest men in Hawaii. One died leaving tens of millions of dollars to his family, charities and his church. The other left bills to be paid. Both men were strong, charismatic and influential. Both men offered me advice, but they did not advise the same things. Both men believed strongly in education but did not recommend the same course of study. If I had had only one dad, I would have had to accept or reject his advice. Having two dads advising me offered me the choice of contrasting points of view; one of a rich man and one of a poor man. Instead of simply accepting or rejecting one or the other, I found myself thinking more, comparing and then choosing for myself. The problem was, the rich man was not rich yet and the poor man not yet poor. Both were just starting nike roshe men [www.rosherunmen.org] out on their careers, and both were struggling with money and families. But they had very different points of view about the subject of money. For example, one dad would say, "The love of money is the root of all evil." The other, "The lack of money is the root of all evil." As a young boy, having two strong fathers both influencing me was difficult. I wanted to be a good son and listen, but the two fathers did not say the same things. The contrast in their points of view, particularly where money was concerned, was so extreme that I grew curious and intrigued. I began to start thinking for long periods of time about what each was saying. Much of my private time was spent reflecting, asking myself questions such as, "Why does he say that?" and then asking the same question of the other dad's statement. It would have been much easier to simply say, "Yeah, he's right. I agree with that." Or to simply reject the point of view by saying, "The old man doesn't know what he's talking about." Instead, having two dads whom I loved forced me to think and ultimately choose a way of thinking for myself. As a process, choosing for myself turned out to be much more valuable in the long run, rather than simply accepting or rejecting a single point of view. One of the reasons the rich get richer, the poor get poorer, and the middle class struggles in debt is because the subject of money is taught at home, not in school. Most of us learn about money from nike air huarache black [www.nikeairhuarache.net] our parents. So what can a poor parent tell their child about money? They simply say "Stay in school and study hard." The child may graduate with excellent grades but with a poor person's financial programming and mind-set. It was learned while the child was young. Money is not taught in schools. Schools focus on scholastic and professional skills, but not on financial skills. This explains how smart bankers, doctors and accountants who earned excellent grades in school may still struggle financially all of their lives. Our staggering national debt is due in large part to highly educated politicians and government officials making financial decisions with little or no training on the subject of money. I often look ahead to the new millennium and wonder what will happen when we have millions of people who will need financial and medical assistance. They will be dependent on their families or the government for financial support. What will happen when Medicare and

Přečíst zbytek komentáře...
Home · Témata · Odkazy · Tvůj účet · Galerie · Web News

TOPlist
This site is copyrighted by offroad.cz
Pokud chcete přispívat na web offroad.cz, budeme jedině rádi! Použijte po přihlášení v levém menu volbu 'Poslat příspěvek' a fotky pošlete e-mailem!
...a brzy zase přijďte! ;-)
Design Luke+Tomi 2002-2007
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All rights reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund