Offroad Gateway

Vánoční nadělení (nebo podělání) ;-)
Publikováno: Úterý, 21.12. 2004 - 03:55:51
Téma: Moudrosti


Pomaličku, polehoučku se přehupujeme přes druhý rok existence webu www.offroad.cz v jeho současné podobě a tak si dovolím ?slintnout? na main page malé zamyšlení, které by mělo být i připomenutím těch pár pravidel pro fungování webu a i nějakých obecných pravidel. Jednak proto, že mi spoustu z nich vrtá hlavou a jednak proto, že se o sobě dozvídám prapodivné věci, což mi v důsledku taky vrtá hlavou. ;-)Začnu tím, jak jsem se k doméně offroad.cz dostal. Doména byla zaregistrována 13.února 1997 Vítkem Špaňhelem, tehdejším majitelem časopisu Offroad, s jehož redakcí jsme s Janýskem spolupracovali jako externisté. Už v době této spolupráce jsem se staral o klubovou sekci webu na adrese offroad.cz/kluby (která už samozřejmě dnes neexistuje), na které se objevovaly fotky a reportáže ze závodů a která, zejména po závodech, rozhodně nezůstávala nepovšimnuta.

Pak Vítek přišel o časopis a doména offroad.cz mu zůstala. Aktivní na ní zůstaly už jen ?moje? kluby. Nakonec jsem ji od Vítka koupil a 24. ledna 2002 převedl na sebe. A začal vymýšlet, co dál. Napadl mě offroadový portál, na který by mohl každý přispívat, ať už pomocí příspěvků či fotografií, nebo svými názory týkajícími se tématu offroad. Takže jasná volba - redakční systém. Idea byla taková, že rozjedu systém, do kterého může každý přispívat dle libosti a možností. Měl tak vzniknout prostor pro lidi, kteří mají chuť se nějak prezentovat, mají ambice podělit se o své zkušenosti, dát o sobě nějakým způsobem vědět, navázat kontakty... Takový maličký, ale ambiciózní živý organismus, krmený spoustou obdobně postižených lidí ? příspěvky, fórum, galerie fotek, databáze informací...

Nevznikl. Resp. vznikl, ale není krmený tou spoustou lidí. Zato však vzniklo spoustu webů kolem. Na některých se dokonce objevily ikony, které jsou od začátku na webu offroad.cz (a to dokonce poté, co jsem jeho majiteli dal tip na web, ze kterého jdou ikony pro nekomerční použití stáhnout a používat a na kterém jich bylo nepřeberné množství, ale kdo by se tím probíral, že?). Na tvorbu příspěvků jsme, až na výjimky, zůstali s Janýskem sami a to přesto, že návštěvost webu plynule stoupala. Chuť a ochota uživatelů webu www.offroad.cz podělit se o zkušenosti a zážitky s ostatními návštěvníky se nedostavila. (Až na pár lidí, kteří dali dokupy a poslali svůj profil, za což jim samozřejmě díky!) Rozeslali jsme spoustu e-mailů směrovaných majitelům ?offroadových? webů, nabízejících spolupráci (po zkušenostech zdůrazňuji - nekomerční!!) při tvorbě portálu www.offroad.cz. Zpátky se ozvalo se cca pět procent z celkového počtu oslovených, většinou s tím, že by to bylo prima a že budou rádi spolupracovat. Výsledek ? pár slibů a nakonec... jedna velká, šišatá, přeškrtnutá nula.

Nevadí, táhli jsme web dál sami. Zkusili jsme dát ještě s pár lidmi dokupy setkání terénních vozů a SUVček - Offroad Jamboree 2003. Vy, kteří jste se zůčastnili, víte, že se povedlo. Ostatní ? mrkněte na článek (je v archivu) a na fotky a udělejte si obrázek sami. Kromě pokusů o pár dalších akcí jsme znovu dali dokupy koncem srpna Jamboree, tentokrát ?04. Povedlo se samozřejmě lépe, než první, nabrali jsme při prvním ročníku a při pokusech o další akce pár zkušeností a účast byla ještě větší - a opět převažovala spokojenost. Článek i fotky jistě lehce najdete.

Ale úspěch bohužel u nás ve větší než ve světě obvyklé míře plodí závist a protože www.offroad.cz úspěšným webem je, tak narážíme na lidi, kteří si vyplodí v chorých hlavách nějaký nesmysl, začnou ho šířit kolem sebe a dělají jen škodu a zlo. Třeba že zahlcujeme web reklamou a sype nám to spoustu peněz. Nebo dokonce že chceme platit za to, že někomu pustíme článek na main page, že máme provize z inzerátů, předražený shop, že doporučujeme jen určité typy výrobků apod. Rád bych se proto k těmto věcem vyjádřil. Pokud má někdo pocit, že web pro offroaďáky je zlatý důl, může do toho jít. Držím mu palce a ať ho to klidně živí. Nám se zatím nic podobného nedaří, web www.offroad.cz, přesto že na toplistu (www.toplist.cz) je v sekci offroad v návštěvnosti (v podstatě od doby registrace) na prvním místě, zatím peníze akorát žere. A nejen peníze, hlavně žere čas. Spoustu času. Neberte to, prosím, jako stěžování si. Berte to jako varování před bludnými představami. Kdybychom to nechtěli dělat ? neděláme to. Jednou, pokud se podaří úspěšně prodávat reklamu, popřípadě prostor pro PR články (ty samozřejmě v nabídce máme,pokud uvidíte něco, co patří do tématu PR článek, pak věřte, že je to PR článek ;-)) ), budeme se snažit o lepší motivaci uživatelů sdělovat ostatním své názory a zjištěné informace, aby byla main page bohatší.

K shopu: jeho záměrem je nabízet kvalitní a vyzkoušené věci. Nabídka je prozatím dost omezená, ale je to jen absencí času. Pokud někdo máte možnost legálně (tj. se všemi daněmi, clem, náklady na dopravu apod.) za rozumný peníz dodávat (nebo vyrábět!!!) spolehlivě a pravidelně cokoli, co by bylo pro offroďáka užitečné, neváhejte nás kontaktovat. Dáme to do shopu, aby měli ostatní šanci získat rozumnou věc za rozumné peníze. Na podmínkách se určitě domluvíme. Momentálně se snažíme na shopu trochu máknout, aby v něm byla pořád aktuální a co nejširší nabídka. Držte nám palce, je to poměrně dost práce a není to tak lehké, jak to venku možná vypadá. Najdete něco jinde levněji?? Dejte nám o tom vědět, rádi se poptáme na dodavatele a budeme taky brát a tudíž i prodávat levněji!

Prostě a jednoduše ? www.offroad.cz je web snažící se dát uživateli maximum. Informačně i příležitostmi. A myslím, že se daří, i když s vaší pomocí, s pomocí aktivních uživatelů, se může dařit ještě více. Kdybyste nám kdokoliv chtěl kdykoliv pomoct, tak nejlepší formou je zajímavý článek na main page, nebo nákup v našem e-shopu.

No ? myslím, že už jsem toho řekl dost a dost. Doufám, že to je pochopitelné a že to leccos objasňuje a že jsem to všechno nepsal do noci (nebo spíš do rána) zbytečně. Těším se na reakce, komentáře a dotazy a předesílám, že pokud budete mít kdokoliv a kdykoliv problém s něčím, co se webu www.offroad.cz, nebo lidí s ním bezprostředně spojených týká, neváhejte se mi ozvat, nejlépe na luke@offroad.cz. A pokud se neozvete, nepomlouvejte. A pokud pomluvy někde uslyšíte, ověřte si je, než je začnete šířit dál. Nejlépe promluvte s pomlouvaným ? budete pak operovat s informacemi z první ruky a ne s ?drby?! ;-)

Přeji všem příjemné svátky a nezapomeňte při nich ani na své čtyřkolové žrouty oktanů, určitě vám to nejpozději na jaře oplatí nějakým prima zapadnutím. ;-)

luke

PS: A myslete na Santu, nebo klidně na ježíška!Tento článek si můžete přečíst na webu Offroad Gateway
http://www.offroad.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.offroad.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=274