Offroad Gateway

Offroadové desatero
Publikováno: Pondělí, 06.01. 2003 - 16:06:40
Téma: Moudrosti


Než vyjedete do terénu, projděte si s námi offroadové desatero. Offroadové desatero je totiž základem úspěchu.
Věřte, že pokud se jím budete řídit, ušetšíte si spoustu starostí. Nebo jinak - jeho dodržováním rozhodně nic nezkazíte. ;-)
Podotýkám, že jeho autorem je redakce offroad.cz...


1. Používej pohon 4x4 a hlavně redukci ? od toho tam je! Snížíš tím namáhání motoru i převodovky.
2. Pokud to s terénem myslíš vážně, potřebuješ terénní gumy! Výhradně označené alespoň AT (All Terrain), v našem prostředí raději MT (Mud Terrain). Se silničními pneumatikami Ti v terénu nepomůže nic, ani uzávěrka. Maximálně tak naviják nebo vrtulník. ;-)
3. Jezdi pomalu! Čím větší rychlost, tím větší šance jak zničit vozidlo. Pokud chceš, aby Tě vůz odvezl ještě domů, neskákej!
4. Nepouštěj se do neznámého terénu! Vždy si projdi a prohlédni kritické místo (louže, vysoká tráva, horizont atd.), ať víš, do čeho jedeš. Potom může být pozdě.
5. Domluv si se spolujezdcem navigační signály! Spolujezdec je v terénu nedocenitelný pomocník (vidí podstatně více, než Ty) a nedorozumění v kritické situaci může mít katastrofální následky.
6. Jezdi s plnou nádrží a nezanedbávej ani kontrolu hladiny ostatních kapalin! V náklonu může dojít jednak k zavzdušnění palivového potrubí a tím pádem k selhání distribuce paliva a jednak k selhání motoru nebo převodovky díky kombinaci náklonu a nízké hladiny oleje.
7. Měj s sebou vždy funkční off-road výbavu! (Základní off-road výbava: hever, lopatka, kurta, rezerva, lékárnička, ?, svačina, telefon s kreditem a nabitou baterií.)
8. Rozmysli si průjezdy vodou a bahnem! Voda i bahno systematicky ničí všechny ?potopené? pohyblivé části (simeringy, čepy, kříže kardanů, brzdové desky a čelisti, startér, alternátor, řemeny,?) a časem se budeš divit, co všechno na Tvém miláčkovi odchází?
9. Dbej na pravidelnou prohlídku a údržbu! Nejlépe hned po návratu z posledního ježdění zkontroluj způsobené škody a odstraň, alespoň z funkčních součástí vozu, co tam nepatří, popřípadě promaž všechna mazací místa. Jen pro ilustraci: bláto, tráva, kytky, větve, sníh a další nežádoucí elementy mohou ucpat ventilační průduchy v chladiči a až se Ti auto ?uvaří?, bude pozdě shánět se proč?
10. Používej bezpečnostní pásy! Bezpečnostní pás není při offroadění zrovna příjemný a leckdy by se dalo říct že i překáží, ale při průšvihu udrží tělo v rozumné pozici a hlavně v sedačce. A věř, že točit se v autě není nic příjemného ani v sedačce, natož pak bez pásů.

Tento článek si můžete přečíst na webu Offroad Gateway
http://www.offroad.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.offroad.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=30