Offroad Gateway

Velice zpožděná reportáž z prvních závodů Niva klubu, 15. ? 16. března 2003
Publikováno: Pondělí, 31.03. 2003 - 10:31:28
Téma: Reportáže ze závodů


Neuvěřitelných pětadvacet posádek, slunečné počasí, expedice v překrásné krajině podhůří Lužických hor a čtyři variace v nově vybudovaných trialových sekcích pihelského závodiště ? tak vypadal první závod devítidílného seriálu, který již tradičně pořádá českolipský Niva klub.Pohár Niva klubu, který si na české offroadové scéně našel celou řadu stálých příznivců a vydobyl své místečko na slunci, vstoupil do sezóny úspěšně ? hojnou účastí a krásným počasím. (Pravda ? Sváťa s Bertíkem byli trochu zklamaní, že nedorazila objednaná sněhová bouře, ale snad jim to alespoň částečně vynahradil počet posádek bloudících po ještě nedávno zakázaném mimoňském vojenském prostoru v rámci expedice.)

S itinerářem, terénními překážkami a úkoly, které bylo nutno během expedice splnit, se nejlépe vyrovnala dvojice děčínských závodníků ve voze Nissan Patrol ? Tomáš Turtenwald a Vladislav Dudo, zbytek startovního pole byl svými výkony celkem vyrovnaný.

V odpoledních hodinách byly na programu trialy. Přestože bylo pořadí soutěžících určené losem (důkaz zde) a závodilo se paralelně v obou trialových sekcích, bylo co dělat až do setmění. Suverénně si v obou rozjezdech vedl Dan Skřivánek se spolujezdcem Stanislavem Pelcem v Suzuki Samurai, v případě prvního trialu následovaný posádkami Pavla Janoucha, Miroslava Zíty a Jiřího Jandy, v případě druhého trialu pak posádkami Miroslava Pechy a opět Mirka Zíty. Pořadí po sobotě bylo velice vyrovnané a napjaté; se tříbodovým náskokem vedl Dan Skřivánek před Miroslavem Zítou s jednašedesáti body, na kterého ztrácel pouhý bod Jiří Janda.

Nedělní domodra vymetené nebe dávalo posádkám naději, že bahno v sekcích bude alespoň trochu vyschlé, ale již zkraje se všichni přesvědčili, že tomu tak není. Hned v první brance trialu se beznadějně zahrabala Feroza Pepy Frýdla, kterému spolujezdec Zdeněk Pospíšil vylosoval neoblíbenou ?jedničku?. Bahno zouvající holinky pak ale potrápilo i řadu dalších posádek. Zabrat dostaly zejména ty, jejichž vůz nebyl nejlépe ?obut?. V prvním nedělním trialu se o prvenství podělila dvojice Janda ? Kozáková v Aru 10 s rodinnou posádkou Davida a Bobeše Starých v Ladě Niva.

Tyčky branek druhého trialu si předepsaných ?dva dvacet? (tedy předepsané šíře branek) příliš neužily. Kluzký povrch druhé nedělní sekce, na který by platily snad jen hřeby v pneumatikách, nezdolala ani jediná posádka bez problému. Za stejný výkon si po jednadvaceti bodech do konečného hodnocení odnesly posádky Mirka Zíty a Dana Skřivánka, s malým odstupem jim sekundoval Milan Niederle.

A pak zazvonil zvonec a březnovým závodům byl konec. Nejnižší ze stupně vítězů obsadila s devadesáti body posádka Milana Niederleho soutěžící ve voze Lada Niva. Stříbrný stupínek vybojovala se ztrátou pouhých dvou bodů dvojice Zíta - Baťa s vozem Lada Niva a konečně ? tram ta da dá - sto čtyři body stačily Danu Skřivánkovi a Standovi Pelcovi na vítězství a pomyslné zlato! Gratulujeme a v dubnu opět nashledanou!

Málokdo by uvěřil, že závody, které se měsíc co měsíc konají pod hlavičkou českolipského Niva klubu v Pihelu, a na které se sjíždí na pětadvacet posádek z celé republiky, pořádají v podstatě dva lidé - ředitel Sváťa Vilhelm a hlavní rozhodčí Jarda Bertík Borský. Atmosféra, pojetí a myšlenka těchto setkání si získala už nezanedbatelnou část offroadové veřejnosti (včetně nás, www.offroad.cz týmu!) a na závodech se měsíc co měsíc setkává stále více účastníků. Trápí mě dvě věci ? ta první se týká organizace; pokud bude tento trend pokračovat a na závody bude jezdit stále více lidí, neubráníme se tomu, kvůli čemu opouštíme ostatní organizátory ? že se na závodech díky velkému počtu soutěžících málo jezdí a mezi jednotlivými disciplínami jsou velké časové prodlevy. Druhá věc se týká kalendáře; termíny závodů kolidují s kalendářem Mistrovství ČR Off road Speciál 2003 a tak je celá řada lidí každý čtvrtý víkend stavěna před dilema ? ?CFOR, nebo Pihel??!? A protože se ani já neumím rozhodnout bez problémů a bez emocí a jedním zadkem se na dvě posvícení nedostanu, znovu mi to nedá a apeluji na vás, Sváťo a Bertíku, udělejte s tím něco!

Vážení a milí, velice se omlouvám za zpoždění, se kterým uveřejňuji tuto reportáž. Bohužel to nešlo uspíšit ;o/

Fotky jsou v Galerii...Tento článek si můžete přečíst na webu Offroad Gateway
http://www.offroad.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.offroad.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=62