Offroad Gateway

Libouchecký trial
Publikováno: Neděle, 04.05. 2003 - 22:42:38
Téma: Reportáže ze závodů


Více než dvacet posádek, z nichž mnohé dorazily až po absolvování nepříliš vydařené offroad show v Letňanech, se sjelo 26. a 27. dubna v Libouchci u Ústí nad Labem. Hlavním rysem závodů, které pořádal českolipský Niva klub a Off road tým Libouchec uprostřed překrásné krajiny českého středohoří, byla pohoda. Nemalou měrou k tomu přispívalo i pivo a výborný guláš za lidové ceny ? to vše v neomezeném množství a k dispozici jen pár metrů od mlíka ohraničujícího první trial.

Tři trialy v sobotu a dva v neděli čekaly na patnáct ?leštěnkářů? a šest ?speciálistů? v průběhu víkendu. Přestože jsou soutěžní setkání Niva klubu pověstná svým odlehčeným společenským charakterem, nejednalo se v Libouchci o snadný terén a jednoduché ježdění. Čtyři, na první pohled nenáročné trialové sekce uměle vytvořené v mírně svažité louce v sobě skryly tolik záludností, že stačily na zničení hned několika poloos a diferenciálů. Oběti se se svými ztrátami vyrovnávaly různě. Kdo mohl, opravil okamžitě, kdo nemohl, zapil žal něčím ostřejším a zbytek víkendu se věnoval obecně prospěšným činnostem. (Míro Zíťáku, tahle věta byla o Tobě :o))

Sobota, vydatně podpořená zájmem místních diváků, se podle všech dostupných informací vydařila (my se trápili v Praze). Mezi speciály si nejlépe vedla posádka pana Svobody která zvítězila ve všech rozjezdech. Velkou konkurenci představoval pro Svobodu druhý tým Ládi Obergriese, třetí místo pak (opět ve všech případech) získala posádka pana Havlíka.
Mezi leštěnkami již tak jednoznačně dané pořadí nebylo ? první trial nejlépe vyšel panu Soukupovi. Patnáct bodů za vítězství v druhém trialu vybojovala ralská posádka pana Nauče a ve třetím se z prvního místa a nejvyšší dotace radoval libouchecký matador Jirka Janda.

Soutěžní duch neopustil pořadatele ani po oficiálním ukončení prvního závodního dne a aby bylo učiněno zadost i společenskému významu akce, připravili pro závodníky večerní disciplínu. Vrh čtyřiadvacetikilovou železnou koulí měl obrovský úspěch. Mezi gentlemany se po krátkém tréninku ujal vedení Honza Arnošt a jeho 5 metrů a 20 centimetrů zůstalo nepřekonaných. Z dam se svým tři a půl metrovým hodem excelovala Jiřinka Pražáková a nutno podotknout, že svým výkonem pokořila ne jednoho chlapa.
Bezdomovec, kterého ve svém komickém převleku v závěru večerně-nočního programu ztvárnil Jarda Bertík Borský ? jeden z představitelů Niva klubu, byl natolik autentický, že lze jen velice těžko hodnotit jeho sociálně-kulturní přínos. (Přínosem určitě bylo, že v mnoha lidech vzbudil tolik soucitu, že byli ochotni rozdělit se o poslední kapky alkoholu, o nějž v rámci své role žebral)

Nedělní počasí bylo typicky aprílové ? zatímco na jednom konci závodiště pršelo, na druhém zářilo sluníčko. Pořadí jezdců rozdělené po sobotě už tak aprílově nestálé nebylo. Vedení mezi speciály si jedním prvním a jedním třetím místem udržel pan Svoboda, mezi leštěnkami se dvěmi patnáctibodovými vítězstvími do vedení prosadil po sobotě druhý Dan Skřivánek.

Emotivní vyhlašování vítězů bylo sladkou tečkou na závěr. Tradičně vyhodnocovaným ?prasetem závodu? se stal Jarda Hmyzák Fořt, jehož nasazení v bahně bylo naprosto unikátní. Smolař závodu, Mirek Zíta, si jako útěchu za zničenou poloosu a diferenciál odvezl z Libouchce zbrusu novou koloběžku. Mezi leštěnkami vybojovala třetí místo posádka pana Nauče z Off road týmu Ralsko. Pouze s jednobodovým náskokem skončil na druhém místě pan Soukup a zlato do sbírky získal mostecký Dan Skřivánek. Pro třetí místo v kategorii Speciál si zaslouženě dojel pan Havlík. Na stříbrné příčce se umístil Láďa Obergries a zlatý skončil s pětibodovým náskokem pan Svoboda. Sláva vítězům, čest poraženým, sportu zdar a?.

?a pak také vzdáváme hold pořadatelům s Mírou Pechou v čele ? přátelská atmosféra, kterou vykouzlili v Libouchci, byla opravdovým balzámem na přecitlivělé offroadové nervy. Snad bude takových akcí do budoucna přibývat, píše se o nich moc dobře! :o)

Janice

Fotky jsou v Galerii...Tento článek si můžete přečíst na webu Offroad Gateway
http://www.offroad.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.offroad.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=82